Pravidlá spánkovej hygieny

1. Dostatočná, ale primeraná fyzická aktivita počas dňa.2. 4-6 hodín pred spaním nepite kávu, čierny a zelený čaj, energetické a kolové nápoje.
3. Dodržiavanie pitného režimu a správnych stravovacích návykov počas dňa.4. Vyhýbajte sa ťažkým jedlám pred spaním a posledné jedlo si načasujte 3-4 hodiny pred spaním.
5. Obmedzte všetok čas a činnosti v posteli okrem samotného spánku. Vyhnite sa učeniu, čítaniu, pozeraniu TV a jedeniu v posteli.6. Pred spaním neriešte veci, ktoré by vás mohli rozrušiť. Snažte sa robiť niečo príjemné a zbaviť sa prebytočného stresu.
7. Vyhnite sa konzumácii alkoholických nápojov pred spaním, znižujú kvalitu spánku.8. Udržujte pravidelný čas vstávania a zaspávania. A to aj cez víkendy.
9. Vyhýbajte sa fajčeniu, hlavne pred spaním a pri nočných prebudeniach.10. Miestnosť na spanie by mala byť príjemná, pohodlná, tichá a pred samotným spaním vyvetraná.


11. Z miestnosti odstráňte všetky zdroje svetla (aj stand-by LED elektrospotrebičov).

Osvojením si pravidiel spánkovej hygieny môžete výrazne prispieť k zlepšeniu kvality vášho spánku. Pri dlhotrvajúcich problémoch však kontaktujte vášho lekára.  • ZDROJ

  • Pretl M., Přihodová I., Insomnie in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bdění, Galen, 2007
  • Pravidlá spánkovej hygieny (Centrum detskej spánokvej medicíny), Klinika detí a dorastu JLF UK a UNM, Martin.